نوار کنه تیموار ونحوه مصرف

THYMOVAR

هر نوار حاوی 15 گرم تیمول جهت استفاده در زنبور عسل است.

ماده موثره:

تیمول

شکل دارویی:

نوار زرد رنگ دارای پوشش از اسفنج سلولاز به ابعاد 50×145×3/4 میلیمتر.

کاربرد:

درمان واروزیس ناشی از جرب واروا در زنبورهای عسل.

نکته:

زمانی که دمای هوا بیش از 30 درجه سانتی گراد است استفاده نشود.

مقدار و روش مصرف:

در کندوهای چند طبقه دارای یک محفظه (Mulitiple-storey 1 chamber) و کندوهای معمولی دارای 8-10 قاب یک نوار در استفاده اول و یک نوار بار دوم استفاده شود. در کندوهای چند طبقه دارای دو محفظه (Mulitiple-storey 2 chamber) دو نوار در استفاده اول و دو نوار بار دوم استفاده شود. در سیست?? کندوهای Dadant 5/1 نوار بار اول و 5/1 نوار بار دوم استفاده شود.

نحوه مصرف:

قبل از استفاده از تیمووار عسل را جمع آوری کنید. صفحات پایش سفید رنگ را در پایین کندو محکم کنید. ورودی را به اندازه معمول کاهش دهید. توصیه میشود تغذیه قبل از درمان انجام گیرد.

یک روز قبل از شروع درمان مقدار کمی از نوار (1×1 سانتی متر) را در همه کندوها قرار داده و در روز بعد مقدار توصیه شده از دارو را استفاده کنید. نوارها را بر روی سر قاب ها قرار دهید لیکن دقیقا بالای قاب های نوزادان قرار نگیرد و ترجیحا چند سانتی متر با آنها فاصله داشته باشد (فاصله مناسب بیش از 4 سانتی متر می باشد). سپس درب کندو را ببندید و فضای مناسبی (در حدود 5 میلی متر) بین نوارها و پوشش پارچه ای یا پلاستیکی رو قابها قرار دهید تا تبخیر تیمول به خوبی انجام گیرد (برای ایجاد این فاصله میتوان یک قاب خالی روی سرقاب ها قرار داد و این فضا را بین نوار و پوشش ایجاد کرد). از قرار دادن فویل های پلاستیکی به طور مستقیم روی نوارها اجتناب کنید. اولین نوار را پس از 3-4 هفته خارج کنید. بلافاصله استفاده دوم را با نوارهای جدید و به تعداد کافی و در مکان مناسب آغاز نمایید. نوبت دوم نوارها را نیز پس از 3-4 هفته خارج کنید.

توجه:

از قرار دادن نوارها نزدیک ظروف شربت خوری زنبور عسل خودداری کنید زیرا باعث کاهش دریافت غذا می گردد.

نکته:

نوارها را می توان با قیچی نصف کرد.

در مواردی که یک نوار مورد استفاده قرار می گیرد بهتر است که نوار نصف و هر نیم آن به صورت قطری در یک گوشه کندو قرار گیرد.

توصیه:

تیمووار ماده فراری است که بسته به دمای هوا تصعید می شود و بخار آن هوای کندوی تحت درمان را پر می کند. این بخارات به شدت برای جرب واروا کشنده است اما غلظت آن به حدی نیست که زنبورهای عسل را متاثر سازد. جهت کنترل مناسب جرب ها میزان مناسب از بخار باید به مدت 6-8 هفته در کندو حفظ شود.

دما:

دارو بهترین تاثیر را زمانی دارد که حداکثر دمای روزانه بین 20-25 درجه سانتی گراد باشد. چنانچه دما از 15 درجه سانتی گراد کمتر شود اثربخشی دارو کاهش خواهد یافت.

زمانی که دمای محیط بیش از 30 درجه سانتی گراد است استفاده نشود. زیرا این دما موجب تحمیل استرس به زنبورهای عسل و نوزادان و افزایش مرگ و میر خواهد شد.

زمان درمان:

بهترین زمان درمان با تیمووار بلافاصله بعد از جمع آوری عسل در انتهای تابستان و در دمای توصیه شده است. تمامی کندوها      می بایست همزمان درمان شوند.

دوره پرهیز از مصرف:

عسل: این دارو زمان پرهیز از مصرف ندارد.

نحوه نگهداری:

دور از دسترس کودکان و در دمای زیر 30 درجه سانتی گراد نگهداری شود.

در یخچال و یا فریزر نگهداری نشود و از تابش مستقیم نور آفتاب بر آن جلوگیری شود.

دیدگاه شما

رسانه های همکار
استفاده از مطالب سایین شهد برای مقاصد غیرتجاری با ذکر نام سایین شهد و لینک به منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت به فروشگاه سایین شهد تعلق دارد.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.